„Pe Margina – Holdea se lucrează deja la tunel. Ei zic că termină anul viitor, în PNRR, eu cred că vor termina anul viitor, undeva în decembrie”, a declarat marți Gabriel Budescu la evenimentul ZF Logistică, Transporturi și Automotive 2025.
Ministrul Transporturilor și Infrastructurii Sorin Grindeanu a transmis săptămâna trecută imagini cu șantierul UMB din Autostrada A1 Lugoj – Deva, unde a mobilizat peste 500 de muncitori. Șeful Transporturilor a estimat și un termen pentru finalizarea lucrărilor la lotul – lipsă Margina – Holdea.
„Sunt pe traseul Autostrăzii A1, pe celebrul tronson cu urși. Așa cum vedeți, se lucrează. Sunt peste 500 de muncitori, aproximativ 200 de utilaje. Am toată convingerea că, la jumătatea anului viitor, acest tronson – care e o rușine națională -, va fi terminat și în sfârșit vom putea circula neîntrerupt pe autostradă de la Nădlac până după Sibiu”, declara ministrul Transporturilor.
Lotul Margina – Holdea va include 2,13 kilometri de tunel cu două galerii unidirecționale prevăzute pe fiecare cale de circulație cu o platformă de 11,25 m.
Pe 14 octombrie 2022, a fost semnat contractul pentru proiectarea și execuția secțiunii – lipsă (9,13 km) din lotul 2 din Autostrada A1 Lugoj – Deva. Asocierea S.C. SPEDITION UMB S.R.L. – S.C. TEHNOSTRADE S.R.L. – S.C. SA & PE CONSTRUCT S.R.L. – EURO-ASFALT d.o.o. a fost declarată câștigătoare, cu o ofertă financiară de 1,83 de miliarde de lei fără TVA.
Finanțarea este asigurată prin PNRR, iar durata contractului este de 45 de luni, din care 11 luni perioada de proiectare și 34 de luni perioada de execuție a lucrărilor. Perioada de garanție a lucrărilor este de 10 ani.
După finalizarea lucrărilor pe acest lot, șoferii vor putea circula neîntrerupt pe autostradă de la Sibiu la Nădlac, granița cu Ungaria.