BERD a acordat un împrumut de 30 de milioane de euro companiei de utilităţi Premier Energy

Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) şi compania de utilităţi Premier Energy au semnat marţi documentele pentru un împrumut de 30 de milioane de euro capital de lucru de care va beneficia al treilea mare distribuitor de gaze din România, potrivit unui comunicat al Premier Energy, remis, miercuri, AGERPRES.
AGERPRES - mie, 16 nov. 2022, 16:11
BERD a acordat un împrumut de 30 de milioane de euro companiei de utilităţi Premier Energy

BERD întinde astfel o mână de ajutor unuia dintre jucătorii cheie pentru infrastructura energetică strategică a României şi contribuie la asigurarea securităţii energetice a ţării în contextul crizei energetice europene, arată reprezentanţii companiei.

Împrumutul va fi folosit pentru a finanţa preţul crescut de achiziţie a gazului şi alte costuri aferente cauzate de explozia preţului la gaze în contextul războiului din Ucraina.

Tranzacţia face parte din programul RLF (Resilience and Livelihoods Framework) în valoare de 2 miliarde de euro, care ajută companiile şi ţările afectate direct sau indirect de războiul din Ucraina. Împrumutul va susţine efortul Premier Energy de a-şi onora contractele cu cei peste 100.000 de clienţi pe care îi are în portofoliu în contextul extrem de dificil de piaţă actual.

„Suntem încântaţi să putem ajuta Premier Energy cu privire la nevoile sale de capital de lucru şi, mai mult decât atât, să îi avem de acum parteneri în efortul de decarbonizare. Prin această finanţare, BERD urmăreşte să ajute compania să asigure fără întreruperi serviciile energetice vitale şi, în acelaşi timp, să contribuie la securitatea energetică a României”, a declarat directorul regional al BERD pentru România şi Bulgaria, Mark Davis.

Premier Energy este furnizor de gaze pentru consumatori casnici şi non-casnici (din zona de retail, industrie, comerţ), operează şi deţine o reţea de distribuţie de gaz în şi în jurul capitalei Bucureşti, zona de sud şi de vest a ţării, cât şi în localităţi mai mici din partea de nord a României (în total 2.500 de km de reţea). Operatorul este deţinut de Premier Energy PLC, grupul de infrastructură şi gaze care operează în Republica Moldova şi România.

La rândul său, Premier Energy va susţine activitatea Grupului operativ pentru publicarea informaţiilor financiare referitoare la schimbările climatice (Task Force on Climate-related Financial Disclosure – TCFD, înfiinţat de Consiliul pentru Stabilitate Financiară al G20) şi-şi va dezvolta Planul de guvernanţă corporativă pentru climă ca parte a unei strategii mai ample de decarbonizare a companiei.

„Parteneriatul cu BERD devine un punct de reper pentru grupul nostru. Noua linie de credit oferită ne asigură stabilitate în vremuri extrem de instabile şi în acelaşi timp ne susţine efortul de creştere a business-ului. Vrem să construim pe această tranzacţie, să lărgim relaţia cu instituţia nu doar în România, ci la nivelul întregii regiuni a Balcanilor prin prisma eforturilor ambiţioase de a ne dezvolta în sectorul energiei curate. Credem în strategia noastră pe termen mediu şi scurt şi în politicile de ESG ale grupului. Sunt sigur că acestea se vor îmbunătăţi şi mai mult sub umbrela parteneriatului cu BERD”, a completat şi Jose Garza, CEO al Premier Energy.

Înfiinţată în 2007, Premier Energy operează ca distribuitor şi furnizor pe piaţa gazelor naturale din România, fiind al treilea mare jucător de profil, după Engie şi E.ON. Compania este deţinută de holdingul din energie Premier Energy PLC înregistrat în Cipru, controlat indirect de omul de afaceri ceh Jiri Smejc, prin intermediul fondului de investiţii Emma Capital. Totodată, Premier Energy PLC este cel mai mare distribuitor şi furnizor de energie electrică în Republica Moldova, cu o cotă de piaţă de circa 70%.

La finalul anului trecut, Premier Energy a achiziţionat integral compania Alive Capital, cel mai mare jucător independent din piaţa energiei regenerabile. Prin aceste achiziţii, grupul îşi pregăteşte tranziţia către energie regenerabilă, ţinta setată pentru România şi în regiune fiind de 300-500 MW în următorii cinci ani.

BERD este cel mai mare investitor instituţional în Romania, cu investiţii de peste 10,2 miliarde de euro în 502 de proiecte din toată ţara.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană are pentru România o creștere a cheltuielilor cu 2,8% anul acesta și 2,6% în 2026
Comisia Europeană are pentru România o creștere a cheltuielilor cu 2,8% anul acesta și 2,6% în 2026
Autoritățile de la Bruxelles au stabilit pentru Guvernul României cu cât va putea crește cheltuielile anuale până în 2030. Recomandarea Comisiei către Consiliul European privind situația de......
Dmitri Medvedev spune că Rusia nu intenționează să furnizeze arme nucleare Iranului
Dmitri Medvedev spune că Rusia nu intenționează să furnizeze arme nucleare Iranului
Fostul președinte rus Dmitri Medvedev și-a nuanțat luni declarațiile și a afirmat că Rusia nu are nicio intenție să ...
Trump vorbește despre un armistițiu între Iran și Israel, care nu a fost confirmat de nimeni
Trump vorbește despre un armistițiu între Iran și Israel, care nu a fost confirmat de nimeni
Donald Trump a anunțat, în noaptea de luni spre marți, într-o postare pe rețeaua sa de socializare Truth Social, că ...
Distrugeri fără precedent provocate de furtuni în România. Metoda legală care te ajută să te protejezi cu un cost de 20 de euro
Distrugeri fără precedent provocate de furtuni în România. Metoda legală care te ajută să te protejezi cu un cost ...
Fenomenele meteorologice catastrofale au frecvența și severitatea tot mai accentuate, iar anul acesta pare că a fost unul ...