E posibil să tot auzi despre faptul că România are un deficit bugetar crescut. Dacă ai urmărit în ultimele zile știrile economice, ai aflat probabil că stăm cel mai prost la acest indicator în Uniunea Europeană, conform datelor publicate de către Eurostat, scrie www.sigurantafinanciara.ro.
Ce e totuși acest deficit bugetar? Cât mai simplu explicat, acest deficit bugetar apare atunci când statul cheltuiește mai mulți bani decât încasează din taxe și din alte venituri. Dacă vă amintiți, în articolele de pe siguranțafinanciară.ro despre titluri de stat, menționăm adesea că banii obținuți din acestea sunt foloșiți pentru finanțarea deficitului bugetar și refinanțarea datoriei publice.
Ultimele cifre publicate de Eurostat arată că România are, conform metodolofiei ESA, folosită de Comisia Europeană pentru statele membre, un deficit bugetar de 9,3% pentru anul 2024. Este cel mai mare deficit bugetar înregistrat în Uniunea Europeană.
Nici primele luni din 2025 nu arată deloc bine. Dacă ne uităm la primele trei luni din 2025, vedem un deficit bugetar de 2,28% din Produsul Intern Brut, mai mare decât cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut, când a fost 2,04%.
Explicat cât mai simplu, atunci când cheltui mai mulți bani decât produci, apelezi la împrumuturi pentru a susține aceste cheltuieli. Cu cât îți cresc cheltuielile, cu atât împrumuți mai mult. O economie cu un deficit ridicat, o datorie publică în creștere și fără o colectară eficientă a taxelor sau o producție internă solidă, nu este văzută bine în ochii investitorilor.