Franța se aşteaptă la un deficit public de 11,3% din PIB în 2020

Noile măsuri adoptate pentru a amortiza impactul economic al celei de a doua izolări în Franţa şi pierderile de venituri fiscale pe care le va provoca ar urma să ducă deficitul public la 248 miliarde euro în acest an, a declarat Olivier Dussopt, secretar de stat Ministerul Conturilor Publice, într-un interviu publicat în Journal du dimanche.
Economica.net - D, 01 nov. 2020, 14:36
Franța se aşteaptă la un deficit public de 11,3% din PIB în 2020

Un astfel de deficit ar reprezenta 11,3% din Produsul Intern Brut, a precizat Dussopt, reamintind că la începutul anului deficitul public era prognozat la 53,5 miliarde euro.

Săptămâna aceasta guvernul francez şi-a revizuit estimările economice după ce ţara a intrat în cea de a doua izolare pentru a combate înmulţirea cazurilor de infecţie cu coronavirus. Conform noilor estimări, economia Franţei ar urma să se contracte cu 11% în 2020, comparativ cu estimările anterioare care mizau pe un recul de 10%. În acest context, guvernul de la Paris a anunţat o nouă rectificare bugetară, care include noi măsuri de susţinere a economiei în valoare de 20 de miliarde de euro.

„Începând din luna martie, Covid ne-a costat aproximativ 186 miliarde de euro: 100 de miliarde de euro sunt pierderile de venituri ca urmare a prăbuşirii activităţii iar 86 de miliarde de euro sunt măsurile de urgenţă sanitare şi economice”, a explicat Olivier Dussopt pentru Journal du dimanche. Dussopt mai spus că cele 20 de miliarde de euro prevăzute în cea de a patra rectificare bugetară din acest an vor permite Franţei să încheie anul 2020.

Vineri, ministrul francez al Economiei, Bruno Le Maire a anunţat şi el că datoria publică a Franţei va ajunge la finele anului la un nivel fără precedent de 119,8% din PIB, faţă de 117,% din PIB cât se preconiza anterior.

Te-ar mai putea interesa și
Slovenia va introduce în Constituție dreptul de a folosi numerarul
Slovenia va introduce în Constituție dreptul de a folosi numerarul
Parlamentul sloven a început vineri o procedură oficială pentru introducerea în Constituţia ţării a dreptului de a utiliza numerar, transmite agenția spaniolă de presă EFE, relatează......
UNSAR: Cea mai mare despăgubire achitată anul trecut în baza unei asigurări de călătorie a fost de 60.000 de euro
UNSAR: Cea mai mare despăgubire achitată anul trecut în baza unei asigurări de călătorie a fost de 60.000 de euro
Cea mai mare despăgubire achitată anul trecut în baza unei asigurări de călătorie de către o companie membră UNSAR ...
Bursa de la București a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de la București a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere ultima şedinţă din această săptămână iar valoarea tranzacţiilor ...
Consiliul Europei avertizează că acțiunile militare ale Israelului în Fâșia Gaza echivalează cu o epurare etnică și un genocid
Consiliul Europei avertizează că acțiunile militare ale Israelului în Fâșia Gaza echivalează cu o epurare etnică ...
Acţiunile militare ale Israelului din Fâşia Gaza "echivalează cu o epurare etnică şi un genocid", a denunţat vineri ...