Gaza: Consiliul de Securitate al ONU solicită o încetare a focului imediată şi necondiţionată

Consiliul de Securitate al ONU a adoptat în unanimitate, în noaptea de duminică spre luni, o declaraţie în care solicită 'o încetare a focului imediată şi necondiţionată'', din motive umanitare, în Fâşia Gaza, relatează AFP.
Economica.net - lun, 28 iul. 2014, 06:05
Gaza: Consiliul de Securitate al ONU solicită o încetare a focului imediată şi necondiţionată

Cele 15 ţări din Consiliul de Securitate, reunite de urgenţă la New York, le-au solicitat Israelului şi grupării Hamas să ‘aplice deplin’ încetarea focului pe întreaga durată a sărbătorii musulmane Aid el-Fitr, care marchează sfârşitul Ramadanului, şi ‘după aceea’.

Ele au mai solicitat ‘respectarea deplină a dreptului internaţional, în special a celui privind protecţia civililor’, precum şi eforturi ‘pentru punerea în aplicare a unui armistiţiu durabil şi respectat integral, pe baza iniţiativei egiptene’ de mediere.

Declaraţia mai ‘subliniază necesitatea furnizării imediate de asistenţă umanitară populaţiei palestiniene din Fâşia Gaza’, inclusiv prin creşterea contribuţiilor la UNRWA (Biroul ONU pentru refugiaţii palestinieni).

La trei zile după bombardarea sângeroasă a unei şcoli ONU în Gaza, Consiliul de Securitate ‘subliniază că obiectivele civile şi umanitare, între care cele ale ONU, trebuie să fie respectate şi protejate, invitând toate părţile să acţioneze în conformitate cu acest principiu’.

Armata israeliană a dat asigurări că nu este responsabilă pentru incidentul de la şcoala Beit Hanoun (nord), înregistrat joi, când potrivit surselor palestiniene cincisprezece refugiaţi au fost ucişi în urma unui tir israelian.

În fine, ‘declaraţia prezidenţială’ a Consiliului de Securitate, citită public de către preşedintele său pentru luna iulie, ambasadorul ruandez Eugene-Richard Gasana, ‘îndeamnă părţile şi comunitatea internaţională să realizeze o pace globală’ în Orientul Mijlociu, bazată pe coexistenţa paşnică a două state, unul israelian şi unul palestinian.

Iordania, singura ţară arabă în Consiliul de Securitate al ONU, a insistat, potrivit diplomaţilor, ca declaraţia să fie adoptată fără întârziere.

Preşedintele american Barack Obama a intervenit personal duminică pentru a cere aliatului său israelian să accepte o încetare a focului ‘imediată şi necondiţionată’ cu Hamas în Fâşia Gaza, unde ostilităţile au scăzut în intensitate odată cu apropierea sfârşitului Ramadanului.

Secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, a reiterat la rândul său ‘în termenii cei mai fermi’, necesitatea de a prelungi armistiţiul respectat timp de 12 ore sâmbătă.

De la începutul conflictului, circa 1.030 de palestinieni au fost ucişi, conform surselor palestiniene. De partea cealaltă, armata israeliană, care a lansat la 17 iulie o ofensivă terestră de amploare în Fâşia Gaza, a pierdut 43 de soldaţi, iar trei civili israelieni şi-au pierdut viaţa în atacurile palestiniene cu rachete.

Te-ar mai putea interesa și
WDP construiește un depozit-gigant pentru METRO lângă București, o investiție de 40 de milioane de euro
WDP construiește un depozit-gigant pentru METRO lângă București, o investiție de 40 de milioane de euro
Dezvoltatorul de spații logistice și industriale WDP a anunțat începerea construcției unui nou depozit lângă București. Deși numele viitorului chiriaș nu a fost făcut public, Economica.net......
Agra Asigurări raportează un nivel record de avizări de daune în prima jumătate a anului 2025, pe fondul fenomenelor meteorologice extreme
Agra Asigurări raportează un nivel record de avizări de daune în prima jumătate a anului 2025, pe fondul fenomenelor ...
Agra Asigurări, liderul național în domeniul asigurărilor agricole, anunță avizări de daune record în primele șase ...
Bursa de la București a închis pe roșu ședința de tranzacționare de miercuri
Bursa de la București a închis pe roșu ședința de tranzacționare de miercuri
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis miercuri în scădere pe toţi indicii, iar valoarea tranzacţiilor a fost de ...
Lanțul Treevi Pizza Al Taglio deschide primul său restaurant din Timișoara, în Iulius Town Mall
Lanțul Treevi Pizza Al Taglio deschide primul său restaurant din Timișoara, în Iulius Town Mall
Treevi Pizza Al Taglio, brandul specializat în pizza artizanală romană la felie, își continuă expansiunea la nivel ...