Guvernul ungar dezminte că negocierile cu FMI ar fi încetat

Guvernul ungar a încercat vineri să pună capăt îngrijorărilor că negocierile cu Fondul Monetar Internaţional (FMI) au încetat, după apariţia în presă a unor informaţii că Fondul nu va relua discuţiile decât dacă Budapesta îşi modifică 'radical' politica economică, transmite Reuters.
Economica.net - vin, 26 oct. 2012, 18:35
Guvernul ungar dezminte că negocierile cu FMI ar fi încetat

Site-ul Origo.hu, citând surse din apropierea premierului Viktor Orban, a publicat un articol conform căruia FMI este nemulţumit de campania de presă demarată la începutul acestei luni de guvernul de la Budapesta în care executivul ungar promitea că nu va ceda la presiunile Fondului.

Însă şeful echipei ungare de negociere, Mihaly Varga, a reacţionat rapid spunând că discuţiile nu au încetat. ‘În luna iulie am reuşit să demarăm discuţiile. De atunci am fost într-un contact continuu şi susţinut’, a declarat Varga. ‘Există o metodologie de negociere care poate lua forma discuţiilor faţă în faţă dar se pot derula şi prin telefon sau email, astfel încât discuţiile nu au încetat’, a adăugat Varga.

La rândul său, premierul ungar declara în urmă cu două săptâmâni că Ungaria este aproape de un acord cu FMI, acord pe care autorităţile de la Budapesta l-au cerut în urmă cu aproape un an. În schimb, analiştii sunt mai prudenţi apreciind că Orban încearcă să păstreze investitorii de partea sa şi de asemenea să împiedice creşterea costurilor de creditare ale Ungariei prin exprimarea dorinţei sale de a semna un acord, chiar dacă în realitate nu are intenţia de a face acest lucru.

Ungaria a cerut încă din luna noiembrie a anului trecut un împrumut de tip preventiv între 15 şi 20 de miliarde de euro de la FMI şi UE, necesar pentru stabilizarea economiei ungare. Negocierile au fost blocate însă până în luna iulie a acestui an din cauza îngrijorărilor exprimate de Comisia Europeană şi FMI faţă de independenţa băncii centrale.

Agenţii de rating Fitch Rating şi Standard & Poor’s au sfătuit oficialii ungari să obţină o facilitate de credit de la Fondul Monetar Internaţional.

Te-ar mai putea interesa și
Zelenski spune că luptele continuă în regiunea rusă Kursk
Zelenski spune că luptele continuă în regiunea rusă Kursk
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, duminică, că trupele sale încă luptă în regiunea rusă Kursk, în pofida afirmaţiilor armatei ruse, transmite dpa, potrivit Agerpres....
Danemarca şi Groenlanda vor să îşi întărească relaţiile, pe fondul interesului SUA de a prelua controlul insulei
Danemarca şi Groenlanda vor să îşi întărească relaţiile, pe fondul interesului SUA de a prelua controlul insulei
Danemarca şi teritoriul său semiautonom Groenlanda au convenit duminică să îşi întărească legăturile ca răspuns ...
Rubio spune că un acord de pace Rusia-Ucraina trebuie încheiat în curând
Rubio spune că un acord de pace Rusia-Ucraina trebuie încheiat în curând
Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a afirmat că un acord de pace între Rusia şi Ucraina trebuie să se întâmple ...
Ponta vrea să fie reintroduse facilităţile fiscale în IT, agricultură, construcţii
Ponta vrea să fie reintroduse facilităţile fiscale în IT, agricultură, construcţii
Înghețarea TVA și a celorlalte taxe, oprirea importului de produse agroalimentare din Ucraina, în scopul relansării ...