Metroul de Otopeni: Constructor român face angajări pentru secțiunea Tokyo – Aeroport Henri Coandă

13 11. 2023
m6 otp

„SOMET S.A. angajează Inginer Construcții – Proiect Magistrala de Metrou M6 Lot 1.2.”, se arată într-un anunț de angajare postat pe ejobs.

Candidatul ideal

  • Absolvent Facultate Construcții;
  • Obligatoriu minim 5 ani experiență anterioară ca Inginer Construcții în lucrări de structură/structuri subterane;
  • Cunoștințe MS Office și DWG True View (prezintă avantaj ProgeCAD);
  • Cunoștințe tehnice, materiale și tehnici de aplicare;
  • Cunoștințe normative din domeniul construcțiilor;
  • Persoană cu bune abilități de comunicare și lucru cu oamenii; încurajează spiritul de echipă și de colaborare;
  • Bun organizator, capabil să gestioneze activitatea și să rezolve probleme;
  • Persoană de încredere și orientată spre rezultate;
  • Disponibilitate lucru în ture de noapte;
  • Prezintă avantaj experiența anterioară în execuție structură cu metodologia ‘’top-down’’;
  • Cunoașterea limbii române (cunoașterea limbii engleze constituie un avantaj).

„Căutăm colegi pentru execuția unui proiect unic în cariera oricărui inginer constructor pasionat de lucrări emblematice – proiectul Magistrala de Metrou M6 Lot 1.2! Inginerul constructor va fi responsabil pentru buna desfășurare a activității în punctele de lucru alocate: coordonarea activităților zilnice, planificarea de sarcini pe echipe, urmărirea execuției”, se mai arată în anunțul de recrutare.

Responsabilități principale:

  • Urmărește execuția lucrărilor pe șantier din punct de vedere al cantității, calității și respectării termenelor de execuție;
  • Pune în aplicare cu strictețe programul de verificare și control, prin respectarea legii 10/1995 (legea privind calitatea în construcții), și consemnează acest lucru în documentele de calitate și control;
  • Ține evidența prezenței personalului la lucrarea din subordine, în colaborare cu șefii de echipă subordonați;
  • Întocmește zilnic și săptămânal necesarul de materiale, manoperă, utilaje și transporturi;
  • Recepționează calitativ și cantitativ materialele;
  • Urmărește funcționarea eficientă a utilajelor, echipamentelor tehnice şi mijloacelor de transport;
  • Pune în aplicare soluțiile pentru rezolvarea neconformităților identificate;
  • Răspunde de lucrările executate de subcontractori sau de prestatorii de servicii atât calitativ cât și cantitativ, întocmind situațiile de lucrări periodice;
  • Asigură instructajele echipei coordonate și răspunde de respectarea obligațiilor normelor SSM și SU în vigoare, se asigură de purtarea echipamentelor de protecția muncii pentru punctul de lucru unde desfășoară activitățile zilnice;
  • Întocmește și/sau verifică situații de lucrări, rapoarte de lucru, procese – verbale.

Beneficii:

Bonuri de masă;
Abonament medical clinică privată;
Decont transport;
Laptop și telefon de companie;
Zile suplimentare de concediu de odihnă pentru angajații cu vechime;
Perspective de dezvoltare profesională;
Activități recreative cu echipa;
Oportunitatea de a lucra alături de o echipă de profesioniști, într-o companie cu tradiție și renume.

Amintim că pe 2 mai 2023 a fost semnat contractul pentru proiectarea și execuția lucrărilor de structură pentru lotul Tokyo – Aeroport Henri Coandă cu acocierea Gulermak – Somet.

De asemenea, pe 8 martie 2022, Metrorex a semnat contractul pentru proiectarea și execuția lucrărilor de structură pentru primul lot (1 Mai – Tokyo) al Magistralei 6, care va avea o lungime de 6,6 km și va cuprinde șase noi stații, a anunțat atunci ministrul Transporturilor Sorin Grindeanu. Contractul a fost câștigat de asocierea Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.s. – MAKYOL Insaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.S.

Magistrala 6 realizează extinderea reţelei actuale de metrou din staţia 1 Mai până la Aeroportul Internaţional „Henri Coandă” Bucureşti. Noul tronson va permite legarea directă între Gara de Nord şi Aeroportul Otopeni, fără transbordarea călătorilor prin schimbarea peroanelor şi a trenurilor.

Linia nouă de metrou va avea un traseu de 14,2 km şi va cuprinde 12 staţii, cu următoarele denumiri: Staţia 1 Mai (existentă), Pajura, Expoziţiei, Piaţa Montreal, Gara Băneasa, Aeroport Băneasa, Tokyo, Washington, Paris, Bruxelles, Otopeni, Ion I.C. Bratianu, Aeroport Otopeni.

Somet SA a fost implicată și în construcția stației Tudor Arghezi de pe Magistrala 2 de metrou, ce urmează să fie dată în folosință în această lună.