Oţelul deschide runda a 12-a cu o victorie

Economica.net
28 10. 2011

Calificată în sferturile Cupei României, Oţelul Galaţi a obţinut şi în campionat a nouă victorie, a doua consecutivă, după cea din etapa a 11-a, cu FCM Târgu Mureş. De această dată Gaz Metan Mediaş s-a înclinat pe terenul campioanei.

Scorul final primei întâlniri a rundei a 12-a a fost 1-0 pentru trupa lui Dorinel Munteanu, autorul unicului gol fiind fundaşul Cristian Sîrghi, în minutul 47. În urma acestui rezultat, gălăţenii au urcat provizoriu pe locul 7 al ierarhiei Ligii I, la egalitate de puncte cu Astra Ploieşti şi la şapte lungimi în spatele liderului Dinamo. În schimb, Gazul lui Cristi Pustai rămâne pe locul 10, cu 15 puncte.

Sâmbătă se vor juca în Liga I meciurile Ceahlăul – Voinţa Sibiu (ora 19.00) şi Universitatea Cluj – Dinamo (ora 21.30).