Președintele rus a transmis via Witkoff informații și semnale suplimentare în atenția președintelui Trump, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, declarându-se ‘prudent optimist’, în timpul briefingului său zilnic.
„Atunci când Witkoff va transmite toate informațiile președintelui Trump, noi vom decide timingul pentru o discuție între cei doi președinți”, a declarat Peskov.
Sub presiunea SUA, Ucraina a acceptat la începutul acestei săptămâni un armistițiu imediat și necondiționat, dacă acesta va fi de asemenea respectat de Rusia, care până acum a ezitat să dea un răspuns clar.
Joi, Vladimir Putin a emis rezerve, invocând chestiuni importante de reglat în prealabil, având totodată grijă să nu respingă complet inițiativa lui Donald Trump.
„Suntem pentru, însă există nuanțe”, a declarat președintele rus, afirmând că dorește să discute despre ele cu americanii și poate să-l sune pe președintele Trump.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a denunțat după aceasta afirmațiile manipulatorii ale omologului său rus, acuzându-l că tărăgănează lucrurile.
Chiar dacă a calificat foarte promițătoare aceste cele mai recente declarații ale lui Putin, Trump a avertizat că ar fi un moment foarte dezamăgitor pentru lume dacă Rusia va respinge planul său pentru o suspendare timp de 30 de zile a luptelor în Ucraina.
„Mi-ar plăcea să mă văd sau să discut cu el, a adăugat Trump, însă trebuie reglementată rapid problema unui armistițiu”, a subliniat Trump.