Rata șomajului în România a ajuns la 2,86% la sfârșitul lunii august

Rata şomajului înregistrat la nivel naţional a fost de 2,86%, la sfârşitul lunii august 2023, mai mare decât cea din luna anterioară cu 0,03 puncte procentuale şi egală cu cea din luna august a anului 2022, informează Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM), transmite Agerpres.
AGERPRES - mar, 03 oct. 2023, 16:19
Rata șomajului în România a ajuns la 2,86% la sfârșitul lunii august

Potrivit sursei citate, rata şomajului a fost calculată folosind noile date primite de la INS privind populaţia activă civilă la data de 1 ianuarie 2023.

Numărul total de şomeri, la finele lunii august, a fost de 230.545 de persoane, mai mare cu 2.928 de persoane faţă de cel înregistrat la finele lunii anterioare.

Din totalul şomerilor înregistraţi, 40.231 au fost şomeri indemnizaţi şi 190.314 neindemnizaţi. Numărul şomerilor indemnizaţi a crescut cu 3.959 de persoane, iar numărul şomerilor neindemnizaţi a scăzut cu 1.031 de persoane faţă de luna precedentă.

Pe medii de rezidenţă, 68.018 şomeri provin din mediul urban şi 162.527 de şomeri provin din mediul rural.

Numărul şomerilor femei era de 111.683 de persoane, în timp ce numărul şomerilor bărbaţi era de 118.862 de persoane.

Cei mai mulţi şomeri aveau între 40 – 49 de ani (53.883), urmaţi de cei cu vârsta peste 55 ani (47.275), la polul opus aflându-se persoanele între 25 – 29 de ani (14.808).

„Referitor la structura şomajului după nivelul de instruire, şomerii fără studii şi cei cu nivel de instruire primar au o pondere însemnată în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele ANOFM (28,60%). Şomerii cu nivel de instruire gimnazial reprezintă 32,10% din totalul şomerilor înregistraţi, iar cei cu studii universitare 4,92%”, se precizează în comunicatul ANOFM.

Te-ar mai putea interesa și
Slovenia va introduce în Constituție dreptul de a folosi numerarul
Slovenia va introduce în Constituție dreptul de a folosi numerarul
Parlamentul sloven a început vineri o procedură oficială pentru introducerea în Constituţia ţării a dreptului de a utiliza numerar, transmite agenția spaniolă de presă EFE, relatează......
UNSAR: Cea mai mare despăgubire achitată anul trecut în baza unei asigurări de călătorie a fost de 60.000 de euro
UNSAR: Cea mai mare despăgubire achitată anul trecut în baza unei asigurări de călătorie a fost de 60.000 de euro
Cea mai mare despăgubire achitată anul trecut în baza unei asigurări de călătorie de către o companie membră UNSAR ...
Bursa de la București a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de la București a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere ultima şedinţă din această săptămână iar valoarea tranzacţiilor ...
Consiliul Europei avertizează că acțiunile militare ale Israelului în Fâșia Gaza echivalează cu o epurare etnică și un genocid
Consiliul Europei avertizează că acțiunile militare ale Israelului în Fâșia Gaza echivalează cu o epurare etnică ...
Acţiunile militare ale Israelului din Fâşia Gaza "echivalează cu o epurare etnică şi un genocid", a denunţat vineri ...