Rusia își va reduce producția de petrol doar în luna martie

O reducere a producţiei de petrol a Rusiei cu 500.000 barili pe zi (bpd) anunţată luna aceasta se va aplica deocamdată doar la producţia din martie, a declarat marţi vicepremierul rus Alexander Novak, transmite Reuters, relatează Agerpres.
AGERPRES - mar, 21 feb. 2023, 20:08
Rusia își va reduce producția de petrol doar în luna martie

„Vom urmări cum evoluează situaţia pe pieţe şi deciziile vor fi luate pornind de la aceste evoluţii. Acum, decizia este pentru martie”, a declarat Novak, conform agenţiei ruse de presă TASS.

Reducerea va fi făcută comparativ cu nivelul producţiei din ianuarie. Luna trecută, producţia s-a situat la 9,8-9,9 milioane bpd, a adăugat vicepremierul rus.

Grupul ţărilor puternic industrializate (G7), Uniunea Europeană şi Australia au convenit, la data de 5 decembrie 2022, să interzică companiilor occidentale să furnizeze servicii de asigurări, finanţare şi brokeraj pentru navele care transportă ţiţei rusesc la un preţ mai mare de 60 de dolari per baril, în cadrul sancţiunilor impuse Moscovei pentru invadarea Ucrainei. Ulterior, Uniunea Europeană a introdus un embargou privind achiziţiile de produse petroliere rafinate din Rusia începând cu data de 5 februarie.

Aceste sancţiuni complică eforturile Rusiei de a vinde petrol pe plan mondial.

Decizia de reducere a producţiei de petrol rusesc a fost anunţată cu doar nouă zile după ce grupul OPEC+ (compus din Organizaţia Statelor Exportatoare de Petrol şi alţi mari producători de ţiţei, inclusiv Rusia) a anunţat că va menţine ritmul de reducere a producţiei convenit anul trecut.

Luna aceasta, Novak declara că Rusia nu a avut consultări oficiale privind reducerea producţiei de petrol, deşi Kremlinul anunţase că Rusia a discutat cu unii membri OPEC+ privind decizia sa.

Rusia a accelerat vânzările la preţ redus în China şi India, de la impunerea sancţiunilor occidentale.

Citește și:

Sursa foto: Flickr

Te-ar mai putea interesa și
Zelenski spune că luptele continuă în regiunea rusă Kursk
Zelenski spune că luptele continuă în regiunea rusă Kursk
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, duminică, că trupele sale încă luptă în regiunea rusă Kursk, în pofida afirmaţiilor armatei ruse, transmite dpa, potrivit Agerpres....
Danemarca şi Groenlanda vor să îşi întărească relaţiile, pe fondul interesului SUA de a prelua controlul insulei
Danemarca şi Groenlanda vor să îşi întărească relaţiile, pe fondul interesului SUA de a prelua controlul insulei
Danemarca şi teritoriul său semiautonom Groenlanda au convenit duminică să îşi întărească legăturile ca răspuns ...
Rubio spune că un acord de pace Rusia-Ucraina trebuie încheiat în curând
Rubio spune că un acord de pace Rusia-Ucraina trebuie încheiat în curând
Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a afirmat că un acord de pace între Rusia şi Ucraina trebuie să se întâmple ...
Ponta vrea să fie reintroduse facilităţile fiscale în IT, agricultură, construcţii
Ponta vrea să fie reintroduse facilităţile fiscale în IT, agricultură, construcţii
Înghețarea TVA și a celorlalte taxe, oprirea importului de produse agroalimentare din Ucraina, în scopul relansării ...