S-a și dus epoca mașinilor electrice? Marii producători renunță la electric și revin la motorul cu combustie, în ciuda prețurilor mari la combustibil

Cel puțin 12 producători auto globali și-au redus sau abandonat planurile privind vehiculele electrice, pe fondul cererii persistente pentru motoarele cu combustie și al retragerii sprijinului politic în SUA și Europa.
Ion Dobreanu - D, 22 mart. 2026, 19:07
S-a și dus epoca mașinilor electrice? Marii producători renunță la electric și revin la motorul cu combustie, în ciuda prețurilor mari la combustibil

Honda, Mercedes-Benz, Ford, Rolls-Royce, Lamborghini și Ferrari se numără printre cei care au schimbat cursul. Modificările de strategie au costat industria auto globală cel puțin 75 de miliarde de dolari în ultimul an, potrivit calculelor Financial Times, citate de Mediafax și preluate de știripesurse.

Revoluția electrică în industria auto dă semne clare de epuizare. Cel puțin 12 producători globali și-au revizuit planurile de tranziție, alegând să mențină sau să extindă producția de mașini cu motor pe benzină sau hibride. Cererea consumatorilor și retragerea sprijinului guvernamental au accelerat această inversare de strategie.

Honda a renunțat săptămâna trecută la planul de a înceta producția de motoare cu combustie până în 2040. Compania a prognozat pierderi de 16 miliarde de dolari în următorii doi ani ca urmare a acestei revizuiri.

Rolls-Royce, deținută de BMW, a anunțat că va continua să producă vehicule cu motor V12 pe benzină și după 2030. „De la lansarea modelului Spectre, lumea s-a schimbat”, a declarat directorul executiv Chris Brownridge.

Lamborghini a renunțat la planul de a lansa prima sa mașină complet electrică, Lanzador, până în 2030. Modelul va fi în schimb un hibrid plug-in. Directorul executiv Stephan Winkelmann a explicat că „vibrația mașinii și sunetul motorului” sunt esențiale pentru identitatea brandului.

Ferrari și-a redus la jumătate ținta de producție electrică pentru 2030, dar continuă să lucreze la primul său model electric. Bentley, Audi și Porsche și-au diminuat și ele obiectivele de electrificare, extinzând în schimb oferta de hibrizi plug-in.

Mercedes-Benz, Ford, Stellantis și Volvo Cars și-au redus de asemenea obiectivele privind vehiculele complet electrice, multe optând pentru o tranziție graduală prin hibridizare.

Calculele Financial Times arată că modificările aduse strategiilor privind vehiculele electrice – lansări anulate și planuri de investiții abandonate – au costat industria auto globală cel puțin 75 de miliarde de dolari în ultimul an. Suma reflectă amploarea pariu­lui pierdut pe electrificare rapidă.

Te-ar mai putea interesa și
Europa se topește. Germania, Cehia şi Danemarca au înregistrat recorduri absolute de temperatură
Europa se topește. Germania, Cehia şi Danemarca au înregistrat recorduri absolute de temperatură
Valul de căldură care afectează Europa a adus sâmbătă noi recorduri de temperatură în Germania, Cehia şi Danemarca, potrivit Agerpres....
O centrală nuclearoelectrică din Ungaria reduce producţia din cauza temperaturii ridicate a apei din Dunăre
O centrală nuclearoelectrică din Ungaria reduce producţia din cauza temperaturii ridicate a apei din Dunăre
Centrala nuclearoelectrică Paks din Ungaria a redus producţia unuia dintre cele patru reactoare ale sale cu 243 MW din ...
Centrala nucleară Paks din Ungaria a redus producția de energie, din cauza caniculei. Valul de căldură vine spre România
Centrala nucleară Paks din Ungaria a redus producția de energie, din cauza caniculei. Valul de căldură vine spre România
Centrala nuclearelectrică Paks din Ungaria a redus producţia unuia dintre cele patru reactoare ale sale cu 243 MW din cauza ...
Niciun investitor înscris la licitaţia pentru şantierul naval din Mangalia, anunţat drept unul dintre pilonii programului SAFE
Niciun investitor înscris la licitaţia pentru şantierul naval din Mangalia, anunţat drept unul dintre pilonii programului ...
Prima licitaţie pentru şantierul naval din Mangalia, cel mai mare din România, a înregistrat zero interes din partea ...