Guvernul de la Paris a deplâns miercuri faptul că unui cercetător francez care dorea să participe la o conferință în SUA i s-a interzis intrarea în țară pentru că și-a exprimat o „opinie personală” cu privire la politica de cercetare americană.
Incidentul a avut loc într-un moment în care, de la revenirea la Casa Albă, Donald Trump a făcut o serie de anunțuri șoc la adresa comunității științifice, de la reduceri bugetare brutale la cenzurarea anumitor subiecte în cercetarea subvenționată, scrie Le Monde.
„Am aflat cu îngrijorare că unui cercetător francez”, aflat într-o delegație cu Centrul Național Francez pentru Cercetare Științifică (CNRS), „care se îndrepta spre o conferință în apropiere de Houston, i s-a interzis intrarea în Statele Unite înainte de a fi expulzat”, a declarat Philippe Baptiste, ministrul francez al învățământului superior și cercetării, într-un comunicat transmis Agenției France-Presse (AFP).
„Această măsură a fost luată de autoritățile americane deoarece telefonul acestui cercetător conținea schimburi de mesaje cu colegi și prieteni în care își exprima o opinie personală cu privire la politica de cercetare a administrației Trump”, a adăugat el.
O sursă diplomatică a declarat pentru AFP că incidentul a avut loc pe 9 martie. Cercetătorul din domeniul spațial a fost supus unui control aleatoriu la sosire, în timpul căruia i-au fost percheziționate laptopul de lucru și telefonul personal.
Potrivit aceleiași surse, în telefon au fost găsite mesaje referitoare la tratamentul aplicat oamenilor de știință de către administrația Trump. I s-ar fi reproșat că mesajele „exprimă ură față de Trump și pot fi calificate drept terorism”.
Echipamentul său profesional și personal a fost confiscat, iar cercetătorul a fost trimis înapoi în Europa în ziua următoare, scrie Le Monde.
Potrivit unei alte surse informate cu privire la acest caz, care a vorbit cu AFP, autoritățile americane l-au acuzat pe cercetătorul francez de „mesaje de ură și conspiraționiste”. Cercetătorul a fost informat cu privire la o anchetă FBI care ar fi fost deschisă, înainte ca acuzațiile să fie retrase, a mai spus această sursă.
Guvernul francez a criticat decizia autorităților vamale americane. „Libertatea de opinie, cercetarea liberă și libertatea academică sunt valori pe care vom continua să le susținem cu mândrie. Voi apăra posibilitatea tuturor cercetătorilor francezi de a fi fideli acestor valori, în conformitate cu legea”, a declarat ministrul învățământului superior și cercetării.
Ministerul de Externe de la Paris a reamintit că Statele Unite sunt „suverane” în ceea ce privește intrarea și șederea cetățenilor străini pe teritoriul lor și a precizat că serviciile consulare franceze au fost „informate cu privire la această situație”, scrie Le Monde.