SUA: Rata şomajului a scăzut la 4,7% în februarie

Angajatorii americani au creat un număr de locuri de muncă peste aşteptări în luna februarie, arată datele oficiale publicate vineri, ceea ce ar putea deschide calea pentru ca Rezerva Federală să majoreze dobânda de bază la reuniunea de politică monetară care va avea loc săptămâna viitoare, transmite AFP.
Economica.net - vin, 10 mart. 2017, 14:50
SUA: Rata şomajului a scăzut la 4,7% în februarie

Potrivit datelor publicate vineri de Departamentul american al Muncii, rata şomajului a coborât în luna februarie la 4,7%, de la 4,8% în ianuarie, în condiţiile în care luna trecută prima economie a lumii a creat 235.000 de noi locuri de muncă, faţă de 188.000 cât estimau analiştii. De asemenea, Departamentul american al Muncii a revizuit în sus şi cifrele pentru ianuarie, când au fost create 238.000 de locuri de muncă, faţă de 227.000 câte au fost anunţate iniţial.

Sectorul privat a creat 227.000 de locuri de muncă, la care s-au adăugat 8.000 de locuri de muncă în sectorul public. Sectorul construcţiilor a profitat de vremea neobişnuit de caldă din februarie pentru a crea 58.000 de locuri de muncă, cea mai mare creştere din ultimii zece ani.

Luna februarie este prima lună completă din mandatul administraţiei Trump. Câştigătorul alegerilor prezidenţiale din SUA, Donald Trump, a promis că va majora investiţiile în infrastructură şi va reduce taxele pentru a încuraja companiile să facă noi angajări.

Publicarea acestor date ar putea să determine Rezerva Federală (Fed) să majoreze dobânda de referinţă, aşa cum au lăsat să se înţeleagă oficialii Fed în recentele lor declaraţii. Următoarea reuniune a comitetului de politică monetară de la Fed (Fomc) va avea loc în perioada 14-15 martie.

Te-ar mai putea interesa și
Reducerea forțelor militare ale SUA din Europa. Discuțiile vor începe în acest an, anunță ambasadorul american la NATO
Reducerea forțelor militare ale SUA din Europa. Discuțiile vor începe în acest an, anunță ambasadorul american la NATO
Statele Unite vor începe în acest an discuţiile cu aliaţii săi europeni în legătură cu reducerea forţelor americane din Europa, a afirmat vineri ambasadorul SUA la NATO, Matthew Whitaker......
Cătălina Marga pleacă din funcția de director financiar al RetuRO
Cătălina Marga pleacă din funcția de director financiar al RetuRO
RetuRO, administratorul Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) din România, anunță că după mai bine de doi ani în ...
Alegerile prezidențiale. Emmanuel Macron denunță ingerințele externe din scrutinele care vor avea loc în Europa, în special în România acum
Alegerile prezidențiale. Emmanuel Macron denunță ingerințele externe din scrutinele care vor avea loc în Europa, în ...
Preşedintele francez Emmanuel Macron a denunţat vineri ''ingerinţele'' în alegerile care vor avea loc în Europa, în ...
O nouă linie electrică de înaltă tensiune a fost finalizată. Lucrarea a fost făcută de firme românești
O nouă linie electrică de înaltă tensiune a fost finalizată. Lucrarea a fost făcută de firme românești
Săptămâna aceasta a fost pusă în funcțiune linia electrică aeriană (LEA) 220 kV dublu circuit Ostrovu Mare – RET, ...