„Două curse au fost efectuate din portul Chernomorsk până în portul Batumi în zilele de 18 şi 26 martie, iar o a treia cursă este programată pentru săptămâna următoare”, a declarat Timofei Murakhovsky, directorul de logistică de la compania de căi ferate JSC Ukrzaliznytsia.
Potrivit acestuia, proiectul este implementat cu participarea companiei de shipping Ukrferry (Odesa) şi a UZ Cargo Poland, subsidiara poloneză a Ukrzaliznytsia.
Invazia rusească în Ucraina, declanşată în luna februarie 2022, a dus la oprirea navigaţiei civile în porturile ucrainene de la Marea Neagră. Exporturile de cereale ucrainene pe cale maritimă au fost reluate în luna iulie a acelui an, graţie unui acord încheiat cu medierea ONU şi a Turciei, acord care a durat un an, până la abandonarea de către Rusia. Ulterior, Ucraina a anunţat deschiderea unui culoar maritim şi, în paralel, menţine flota rusă în partea orientală a Mării Negre, graţie în special a atacurilor cu drone.
Cu toate acestea, armata rusă continuă să atace cu rachete şi drone oraşul Odesa, portul Odesa şi porturile situate în apropiere, cum este şi cel de la Chernomorsk.
La data de 25 martie anul curent, SUA au anunţat că au încheiat acorduri separate cu Ucraina şi Rusia pentru garantarea siguranţei navigaţiei în Marea Neagră şi un armistiţiu parţial prin care cele două ţări opresc reciproc atacurile asupra infrastructurilor energetice.
Întrebat dacă primele curse cu feribotul spre Georgia au legătură cu acest acord, directorul comercial de la Ukrferry, Volodymyr Chernievsky, a răspuns negativ.
„Asta nu are nicio legătură cu încetarea focului, ci depinde de posibilităţile forţelor noastre armate”, a afirmat Chernievsky.
Sursa foto: Ukrferry.com