Mai mulți clienți Vodafone au semnalat, în ultimele zile, că Vodafone i-a informat că prețul lunar al abonamentului va crește.
Iată notificarea pe care unii dintre abonații Vodafone au primit-o:
”Ne dorim să îți fim alături cu o rețea pe care te poți baza. Echipele noastre depun eforturi pentru ca în fiecare zi să beneficiezi de servicii de conectivitate de încredere și investim constant în rețeaua noastră pentru a integra cele mai noi tehnologii. În ultimul an, costurile de furnizare a serviciilor de comunicații electronice mobile au înregistrat creșteri constante, motiv pentru care valoarea serviciilor noastre va fi indexată în raport cu indicele armonizat al prețurilor de consum comunicat de către Oficiul European de Statistică – Eurostat pentru România, care, pentru anul 2024, este de 5,8%. Indexarea se aplică începând cu următoarea factură și este valabilă și pentru tariful de reconectare, în caz de deconectare pentru neplata serviciilor.
Indexarea prețului serviciilor și a tarifului de reconectare este prevăzută de art. 3.1. din Clauzele Contractuale Principale pentru furnizarea serviciilor mobile. Dorim să precizăm că, în situația în care ai un dispozitiv (ex. telefon) achiziționat în rate de la Vodafone, indexarea nu este aplicabilă ratelor aferente”.
Afacerile Vodafone România au urcat cu 13% în 2023, la 5,33 miliarde de lei, în timp pierderile au crescut cu 50%, la 182,29 milioane de lei, față de anul anterior, potrivit celor mai recente date disponibile pe platforma Termene.
Totodată, Vodafone România va prelua segmentul de telefonie mobilă de la Telekom, potrivit unei tranzacții anunțate la finele anului trecut.